Žába a škorpion

Naše vojsko vydalo dlouho očekávaný druhý díl vojensko-historické fikce Jana DRNKA Žáby v mlíku, pod názvem Žába a škorpion. Tato druhá kniha je již skutečnou alternativní historií, neboť se celá odehrává ve světě, který nikdy neexistoval.

Děj začíná v březnu roku 1939, pár měsíců po vítězné Mnichovské válce, v níž ČSR uhájila svou existenci. V Německé říši nastupuje po pádu nacismu nový kancléř Konrád Adenaur a v Československu se konají poválečné volby. ČSR je nyní přední autoritou v okruhu států Malé dohody a stojí před ní důležitý úkol užší in-tegrace paktu po vstupu Maďarska. Jak má ale sekularistický stát integrovat a řídit spolek složený ze samých monarchií? Ve Španělsku po odchodu Němců a Italů vítězí republika a poloostrov je brzy bolševizován. Také Stalin v Moskvě ví, že nesmí dovolit sjednocení Evropy na bázi francouzsko-německého paktu uhlí a oceli.

Na západní hranici SSSR se soustřeďují mocné armády, zatímco Evropa je paralyzována malichernými spory. Prezident Beneš (znovu zvolený hlasy komunistů), je ve strachu z nenápadné obnovy Podunajské monarchie schopen a ochoten spojit se s kýmkoliv, kdo zničí jeho domácí i zahraniční nepřátele. V Čechách se nevěří Němcům ani Západu a případní spojenci jsou monarchiemi. V Praze vzniká politická Strana Sv. Václava. Na povrch vyplouvají šokující fakta z doby zakládání republiky. Zpochybněno je vše, čím průměrný Čech doposud žil a v co věřil.

V Tichomoří vypukne válka s Japonci a vojska velmocí směřují do Pacifiku. Evropa je téměř bezmocná a role zachránce civilizace připadne Německé říši. Česká veřejnost je rozložena otázkou, zda Němcům pomáhat, či nikoliv. Hrozí odtržení Slovenska a vyloučení z Malé dohody, která bojovat chce. Socialisté rozkládají Francii a Španělská socialistická republika požaduje Gibraltar. Kniha končí vypuknutím druhé světové války v létě roku 1942. Čtenář má před sebou dlouhý a velmi inspirativní text. Na své si přijdou milovníci historie, vojenské techniky, politologie i špionážních zápletek.

Jan Drnek připravuje poslední díl trilogie s názvem Žáby v Bouři, který popisuje průběh sovětské invaze do Evropy a také to, jak v nastalé krizi obstojí Československo a celé Podunají. Celou trilogii by bylo možno charakterizovat jako pseudohistorickou fresku o krizi evropské kultury.

Vázaná, 162 × 232 mm, 550 stran, 135 stran přílohy (mapy, sestavy armád, technika apod.) Cena 399,-Kč Nákup u nakladatele. Stejně tak je u nakladatele možno objednat ještě první díl trilogie Žáby v mlíku.