Burani

Burani – filosoficko-křesťanská detektivka zamýšlející se nad vírou ve vědu a vírou v Boha, nad vším co rozumíme pod pojmem existence. Napínavý příběh vypovídá o tom, jak křehká může být ona šedá samozřejmost našeho každodenního světa a života v něm.

Starý soukromý detektiv a bývalý kriminalista Oldřich Finsch pátrající v odříznutém a uzavřeném údolí Českého lesa po vrahovi věhlasného profesora fyziky, to záhy zjišťuje na vlastní kůži i duši. Detektiv zde představuje archetyp životem protřelého, bodrého a svou světskou pragmatičností až arogantního suveréna, jehož suverenita záhy bere za své, neboť případ přesahuje dimenze samozřejmé každodennosti a zpochybňuje všechna klasická východiska jeho zkušeností. Je zločin ještě zločinem, když lze zpochybnit hmotné tělo i zbraň, čas v němž se vše odehrává a hranici života? Detektiv je vtahován do světa v němž nenachází žádné osvědčené opěrné body a sám se cítí být zpochybněn ve své tradiční roli. Průvodci a názorovými protivníky jsou mu mladý erudovaný katolický farář Jiří a vesnický lidový filosof Diogenes. Ukazuje se, že v rámci tohoto sekularistického a materialistického světa nelze případ úspěšně vyřešit. Detektiv musí nejprve sám projít osobní proměnou, což na sklonku života bývá obtížným úkolem.
Kniha dodržuje všechna pravidla detektivního žánru, napětí, spád i gradaci děje. Autor však tento klasický úzus dalece překračuje, aniž by při tom přepadl do nějaké laciné fantasy a nechal se pohltit magickou neurčitostí. Naopak. Příběh zůstává stát nohama na zemi a pevně koření v tomto našem racionálně laicky uchopitelném světě. Přesto může mít čtenář po přečtení díla pocit, že svět není tentýž jako před tím, než knihu otevřel.
Knihu vydalo v roce 2006 nakladatelství Fontána v Olomouci a v současné době je možno si ji objednat a vyžádat v knihkupectvích. Lze ji získat objednávkou na adrese www.fontana.ws nebo přímo u autora.
Jakoby již z názvu zaznívala krysařova flétna a příběh sám je detektivkou z prostředí sociální práce ve fiktivní regionální metropoli, městě Radyň. Autor bohatě čerpá z vlastních desetiletých zkušeností ředitele nevládní sociální organizace a varuje před nebezpečím společen-ského i ekonomického liberalismu, který působí rozkladným vlivem a obvykle se stává předehrou nástupu nové diktatury, po níž lidé volají, když ztratí společenský řád a upadnou do anarchie. Mordparta a ovšem i osvědčený kapitán Twodance, zde vyšetřují vraždu šéfa soci-ální organizace a během vyšetřování rozkrývají úpadek celého systému sociálních služeb, které se vzdaly hodnot jimž sloužily a změnily se jen v jiný druh podnikání jehož nejvyšším cílem je zisk.

Knihu vydalo v roce 2009 nakladatelství Sdružení Avalon a lze ji získat jen přímo u autora. ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ).